Strona Główna
Aktualności
Zespół
Historia
Galeria / Filmy
Śpiewnik
Podziękowania
Strefa Miłości
Kontakt
  Zapraszamy do wejścia na System reklamy Test oraz 

 SKŁAD | REGULAMIN | HISTORIA | SUKCESY | SUKCESY INDYWIDUALNE | CI KTÓRZY BYLI...


JAK POWSTAŁ ZESPÓŁ I CO ROBIMY.

   W 2003 roku w październiku ze scholi został wyodrębniony mniejszy zespół śpiewających dzieci w składzie około 20 osób. Zespół ten nosi nazwę "Józefowe kwiatki" i realizuje osobny program, spotykając się poza zajęciami scholi. Tą grupę prowadzi Ksiądz Piotr Klimczyk. Zespół ten ma za zadanie towarzyszyć swoim śpiewem w różnych sytuacjach parafialnych pozaliturgicznych, jak również reprezentować naszą parafię na przeglądach i konkursach pieśni i piosenek religijnych. W roku 2004 zespół brał udział w eliminacjach do IV Diecezjalnego Festiwalu Pieśni Religijnej, zakwalifikował się do finału i zajął II miejsce w kategorii zespołów dziecięcych. Finał tego konkursu był rozgrywany w maju w Kieleckim Centrum Kultury.

   W czerwcu 2004 zespół swoim śpiewem urozmaicał liturgię II Dnia Katolickiego Diecezji Kieleckiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Rok 2005 to rok wielkiego sukcesu "Józefowych Kwiatków", bo w V Festiwalu Piosenki Religijnej w kieleckim KCK dzieci zdobyły I miejsce wzbudzając zachwyt publiczności i szanownych jurorów. Ważnym punktem w rozwoju "Józefowych Kwiatków" jest wydanie płyty "Gloria" z kolędami i pastorałkami, którymi dzieci urzekły nie tylko naszych parafian. Profesjonalizm śpiewu i muzyki jest czymś co nadało zespołowi nową jakość. Zespół koncertował z racji wydania płyty w różnych kościołach diecezji.

   Rok 2006 to próba sił poza granicami naszej diecezji. Po przesłuchaniach w Starachowicach "Józefowe Kwiatki" zakwalifikowały się do V Międzydiecezjalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Radomiu. Spośród 36 uczestników finału w dwóch kategoriach (starszej - od lat 13 i młodszej - do lat 13) nasz Dzięcięcy Zespół Muzyczny zajął I miejsce w kategorii młodszej, zdobywając nagrodę Prezydenta Radomia.

   Rok 2007 - "Józefowe Kwiatki" wzięły udział w XX Ogólnopolskim, a XII Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Pieśni Religijnej w Łodzi. I tu znów wielki sukces - I Miejsce w kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych. Na tym festiwalu zespół osiągnął najwyższy prezentowany przez siebie do tej pory poziom. Połączenie czystego trzygłosowego brzmienia scholi towarzyszącej prowadzącemu piosenkę duetowi, ruch sceniczny, walory estetyczne wprawiły w zachwyt Jury.

   Po rocznej przerwie z racji zajęcia I miejsca "Kwiatki" znów wzięły udział w VII Kieleckim Festiwalu Piosenki Religijnej. W marcu pomyślnie przeszły eliminacje, a w finale - 20 czerwca 2007 - zajęły II miejsce ustępując miejsca zespołowi "Oby..." z parafii św. Wojciecha w Kielcach, któremu Jury przyznało I miejsce.

   Czas jesieni i zimy 2007/2008 to obcowanie z kolędami. Zespół nagrał kolejną płytę z kolędami pt. "A to komu aniołkowie tak prześlicznie grają...", ale i czas przygotowania do kolejnego festiwalu. W grudniu "Kwiatki..." wzięły udział w eliminacjach do XIV Ogólnopolskiego festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. W tym celu zespół pojechał do Radomia, tam pomyślnie przeszedł eliminację do finału OFKIP w Będzinie, ale również zdobył nagrodę Marszałka Mazowsza i wziął udział w koncercie galowym IX Radomskich Spotkań z Kolędami i Pastorałkami "W hołdzie Ks. Bp Janowi Chrapkowi".

   I nadszedł czas na Będzin... 10 stycznia 2008 w będzińskiej szkole muzycznej odbył się finał XIV OFKIP. Po wykonaniu trzech kolęd: "Przybieżeli do Betlejem", "Zaśnij Jezuniu" i "Hej nam pasterze" Kwiatki od razu po zakończeniu swojego bloku zostały zaproszone przez jurorów na koncert galowy w dniu 13 stycznia. W całym festiwalu brało udział 1500 podmiotów wykonawczych z całej Polski, eliminacje odbyły się w 31 miastach. Szanowne jury przyznało siedem I miejsc w poszczególnych kategoriach. Wśród nich w kategorii schole dziecięce I miejsce przyznano "Józefowym Kwiatkom" i zdobyły również Nagrodę Prezydenta Będzina.

   Miesiąc czerwiec 2008 to czas kolejnych festiwalowych zmagań. 17 czerwca po wcześniejszych eliminacjach JK wzięły udział w VIII Festiwalu Piosenki Religijnej w Kielcach. Zespół zaśpiewał dwie piosenki ze świeżo nagranej płyty pt "Dziesięć Przykazań", a były to: "Znaki" i "Świętujemy Pański Dzień". W okrojonym regulaminowo składzie, z bogatą scenografią został zaprezentowany program festiwalowy. Ten występ nie należał jednak do najbardziej udanych, o czym wiedziały same dzieciaki. Jury przyznało zespołowi II miejsce, a I zajęła schola "Różyczki Maryi" z Morawicy.

   Dwa tygodnie później 27 czerwca zespół przebywając na wypoczynku w Międzybrodziu Żywieckim wziął udział w XXI Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej Cantate Deo w Gliwicach, gdzie zaprezentował dwie piosenki: "Świętujemy Pański dzień" i "Bądź wierny". Występ na tym festiwalu był dla JK priorytetowy. Ogromna praca, pomysłowa horeografia, świetne wykonanie i radość wykonania zaowocowały przyznaniem zepołowi I Nagrody Festiwalu. Gliwiczanie natomiast poprzez głosowanie uhonorowali JK nagrodą publiczności.
W skład Jury festiwalowego wchodzili:
- prof. zw. Michalina Growiec - przewodniczący, Kierownik Katedry Wokalistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach, jest inicjatorem i kierownikiem artystycznym corocznego festiwalu "Dni Muzyki Wokalnych" w Akademii Muzycznej w Katowicach.
- Joanna Wnuk-Nazarowa - dyrygent, kompozytor, była Minister Kultury i Sztuki, dyrektor naczelny i programowy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, wykładowca w Akademii Muzycznej w Krakowie
- Krystyna Krzyżanowska-Łoboda - adiunkt II s. w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych, współzałożyciel i dyrygent Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej.
- Jolanta Sznajder - dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im F. Chopina w Bytomiu, dyrygent.
- Ewa Uryga - laureatka wielu ogólnopolskich festiwali m.in. "Opole 80" (w koncercie Debiuty III nagroda) "Zielona Góra 79" (wyróżnienie) "Zielona Góra 80" (Srebrny Samowar), II nagroda na XVII Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu a także II nagrody na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham w Szwecji.
- Piotr Baron - dyrygent, kompozytor, prodziekan Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. Wykładowca na Podyplomowym Studium Emisji Głosu. Muzyk kościelny. Dyrektor artystyczny Festiwalu Kompozytorów Śląskich.
- Norbert Blacha - kompozytor, aranżer, pianista korepetytor. Pracuje na Wydziale Akademii Muzycznej w Katowicach.
- Ks. Wiesław Hudek - muzykolog, przewodniczący Komisji Muzyki Sakralnej Archidiecezji Katowickiej, a także dyrygent chóru Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.
- Ks. Franciszek Koenig - sekretarz, muzykolog Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, koordynator ds. śpiewu i muzyki kościelnej Diecezji Gliwickiej

    Kolejny festiwal, to powtórna wizyta "Kwiatków" na XXII, a XIV Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Pieśni Religijnej - Łódź 2009. Hasłem festiwalu były słowa z Ewangelii wg św. Jana "Przyszedłem po to, aby owce miały życie". Było to okazją, aby zaprezentować utwór z płyty "Dziesięć przykazań" pt. "Życie wielkim darem Boga". Tym razem zespół otrzymał II miejsce, ale ciekawostką jest fakt, że został zakwalifikowany do kategorii chórów wielogłosowych śpiewających z akompaniamentem, co podniosło rangę zespołu, z drugiej strony poziom konkurencji. I miejsce przyznano chórowi "Perły Wołynia" z Ukrainy.

   Co dalej... ? Dalej "Józefowe Kwiatki" będą kontynuować śpiew dla Pana Boga i dla innych ludzi, w sposób szczególny dla parafian św. Józefa Robotnika w Kielcach, a będą to czynić najpiękniej, jak potrafią.

   Obecnie zespół stanowi 24 dzieci pochodzących z naszej parafii, uczęszczających do szkół na terenie naszej parafii, bądź bardzo blisko z parafią związanych.
   Oprócz nauki śpiewu i udziału w liturgii, "Józefowe Kwiatki" od czasu do czasu wyjeżdżają z rodzicami na wspólne wycieczki, spotkania integracyjne, czy ogniska, które dostarczają wiele radości i niezapomnianych wrażeń dzieciom i rodzicom.

Kwiatki polecają stronę jak i .
 
Wykonanie www.all4net.pl