Strona Główna
Aktualności
Zespół
Historia
Galeria / Filmy
Śpiewnik
Podziękowania
Strefa Miłości
Kontakt
  Zapraszamy do wejścia na System reklamy Test oraz 
 ZAPROSZENIE | POZDROWIENIA I WSPOMNIENIA | SŁOWA MIŁOŚCI |
FIOLETOWA NADZIEJA... | BIAŁA RÓŻA... | LINKI |
FIOLETOWA NADZIEJA...

"Kiedy wiosnom śniezek ginie
sercem radość wzrusy
na polanie, pod Tatrami
zakwitły krokusy.

Takie piykne, fijołkowe
aze miło oku
zakryły polane
na Białym Potoku

Bliziućko pod reglem
piyknymi Tatrami
pudom, wney tam pudom
juhasi z owcami

Bo to przecie nase Tatry
i Polany momy
w nich przywilej
królewski nadany"


SZAFRAN SPISKI - KROKUS...

        Kieluchy (szafrany, tulipanki, fijałki) - to znane doskonale krokusy których prawidłowa nazwa brzmi: szafran spiski (Crocus scepusiensis). Roślina objęta ochroną gatunkową.


        Nazwa łacińska Crocus jest zlatynizowaną grecką nazwą znamion szafranu uprawnego,
która brzmi kroke = nić. Polska nazwa szafran pochodzi od arabskiego słowa "safra" określającego żółtą farbę (szafran w dużym rozcieńczeniu barwi wodę na kolor żółty)


        W Tatrach krokusy związane są głównie z łąkami i polanami śródleśnymi na których odbywa się wypas owiec, gdyż wymagają one żyznej gleby. Nie znoszą uprawy ziemi i raz zaorane giną bezpowrotnie. Obecnie największym zagrożeniem są dla nich turyści, zrywający je na bukiety. Szafran spiski jest pod ścisłą ochroną i nie jest użytkowany. Ciekawostką jest, że jego nasiona są rozsiewane przez mrówki.


        Krokusy występują masowo na łąkach i polanach Tatr i Podtatrza; zakwitają czasem już w końcu marca, a niekiedy dopiero w pocz. maja, zależnie od stanu pogody, ilości i grubości leżącego śniegu, a także wzniesienia n.p.m.


        Kwiaty są barwy ametystowej jaśniejszej lub ciemniejszej z ciemnej fioletowo zabarwionymi końcami "płatków" (właściwie działek okwiatu). Trafiają się też niekiedy kwiaty białe - albinosy, natomiast krokusy żółte, paskowane itp. są tylko w hodowli. Najwyższe stanowisko krokusów w Tatrach jest w Dolinie Małej Zimnej Wody: 1600 m. Krokus wyrasta z podziemnej bulwki (nie cebulki); w czasie kwitnienia pojawiają się tylko zaczątki liści, które rozwijają się wraz z przekwitaniem kwiatów. Nasiona w podłużnych białawych torebkach na długich szypułkach dojrzewają z końcem czerwca lub w początkiem lipca. Krokusy rosną także w Beskidach i w Sudetach. Na niżu znane są z okolic Krakowa i Brzeska, ale jako relikty polodowcowe.


        Tylko jechać i zobaczyć na własne oczy łąkę pełną krokusów... :)

Ks. Piotr


Foto - Ks. Piotr

Kwiatki polecają stronę jak i .
 
Wykonanie www.all4net.pl